wargame.hu

Az 1809-es győri csata

Ez a csata volt a napóleoni háborúk egyetlen, a Magyar Királyság területén lezajlott ütközete, egyben az utolsó olyan összecsapás, amelyben a magyar nemesi felkelés hadai vettek részt. A János főherceg parancsnokolta IX. hadtest 28997 gyalogosból, 10996 lovasból és 28 lövegből állt, melyhez hozzájött az inszurgensek 10ezer gyalogosa és 9ezer lovasa. A felvonuló francia hadsereg ugyanakkor 41814 gyalogost, 13482 lovast és 144 löveget számlált. (tovább…)

{:hu}A feketeruhás sereg{:}{:de}Die schwarze Schar{:}

{:hu}Frigyes Vilmos braunsweig-i herceg fekete ruhás csapatai élesen kiugranak a napóleoni kor színes egyenruha-kavalkádjából. A szín az 1806-os porosz vereség következtében földjét és apját elvesztő herceg (akinek apja is ekkor esett el) szimbolikus választása volt, a gyász mellett a elszántságát is jelképezi, hogy a Vesztfáliai Királysághoz csatolt területeit visszaszerezze. (tovább…)

Napóleon gárda-hadserege

A francia gárda-hadsereg a nagy hadsereg kisebb, elit másolata. A cikkben a Perry Miniatures 28 mm-es fém figuráiból megépített egységeket mutatjuk be. (tovább…)

Lengyel vértesek és krakúzok a nepóleoni háborúkból

A 14. számot viselő lengyel vértesezredet 1809-ben állították fel a Varsói Nagyhercegségben. Némi huzavona után – Napóleon költségeket kímélendő lovas vadásszá akarta őket tenni, a szász király dragonyos státuszt szeretett volna – 1812-re végül egy vér­tes­ezred maradt két svadronnal, és így vett részt az oroszországi hadjáratban is. A lengyelek a szász testőrséggel és a Zastrow-vértesekkel egy dandárban harcolva foglalták el a borogyinói Nagy Sáncot. Egy svadronnal – egy dandárban a krakúzokkal – az 1813-as hadjáratban is részt vettek, utoljára Lipcsénél. (tovább…)

Napóleon vörös lándzsásai

A vörös (vagy holland) lándzsások Napóleon egyik elit könnyűlovas csapata volt. Miután Hollandia beolvadt Napóleon francia birodalmába, a lengyel lándzsások után a császári gárda 2. könnyűlovas ezredeként, 1810-ben állították fel őket, többségében holland katonákból.
(tovább…)

Napóleon svájci gyalogsága

Hogy kerülnek svájciak Napóleon francia seregébe? 1799-ben volt a második zürichi csa­ta, amikor is Massena tábornok (a későbbi marsall) megverte a Szuvorov vezette orosz sereget. Ettól kezdve svájc francia érdekvédelmi területté vált. Ahogy a többi hasonló státuszú területről, így ezután Svájcból is elkzedtek toborozni katonákat a francia hadseregbe. (tovább…)

Bajor gyalogság a napóleoni háborúkban

Sokan el sem hinnék, de a Napóleon korabeli francia hadseregekben nem mindig voltak többségben a franciák. Nem azért, mert maga a fővezér is korzikai volt, hanem a bonyolult és változó szövetségi rendszerek miatt. Napóleon egyik kitartó német szövetségese volt például Bajorország, egészen 1813-ig.

napoleonic_bavarian_inf_05
(tovább…)

Napóleoni osztrák sereg

A napóleoni osztrák seregem Front Rank 28 mm-es fémfiguráiból áll. Az egyenruhákat az Osprey kiadványaiban tanulmányoztam, de nagyon sok internetes oldalon is megtalálhatóak. (tovább…)

La Grande Armée

napoleon_francia_sereg_06 (tovább…)

Francia lovasság a napóleoni háborúk korából

A 28mm-es francia seregemhez szükséges figurákat a Perry Miniatures-től szereztem be. Régebben csak fémfigurákat, újabban fröccsöntött műanyag figurákat is készítenek.

A sokféle napóleoni szabály közül az utóbbi időben a Foundry „Napoleon” szabálya szerint játszottunk többször is. A szabály alapján a gyalogos egységek 24, a nehézlovasok 16, a könnyűlovasok pedig 12 figurából állnak. Ezt egészíti ki a tüzérség és a parancsnokok. Az alábbiakban a francia seregem lovasságát mutatom be. (tovább…)