Árpád-kori székely lovasság
A X-XIII. század között, az Árpád-házi hadseregek könnyűlovasságának legütőképesebb részét székelyek, besenyők és kunok alkották. Ezek a határőrzéssel megbízott, és ezért különleges jogokat élvező népcsoportok – ellentétben a letelepedett életmódot folytató többséggel – gyakorlott katonák voltak, és mivel folyamatos érintkezésben álltak a sztyeppei népekkel, sokáig megőrizték a nomádokra jellemző harcmodort, vagyis az ellenség sorainak távolharccal történő megbontását, színlelt visszavonulást, bekerítést majd üldözést.
Fő fegyverük továbbra is az íj maradt, de a közelharc fegyvereivel is rendelkeztek. A mozgékonyságuk megőrzése miatt bőrvértet hordtak, ritkán fém sisakkal, fémlemezekkel kiegészítve, de legfontosabb védelmezőjuk a gyorsaságuk volt. Előkelőik láncinget is viselhettek, lovaikat pedig, ha kellett, bőrből készült fej- és szügyvértekkel védték.
A mellékelt képeken Alex Gussev műgyanta figurái láthatók kifestve. Az íjakat, dárdákat acélhuzalból készítettem, a hiányzó kantárszárakat papírból. A nyíl- és íjtegezek, pajzsok, és egyéb fegyverek szintén saját készítésűek illetve a Zvezda és Italeri mongol figuráiról valók. Alex figurái kiváló minőségűek. Sorjának vagy az öntési vonalnak nyoma sincs rajtuk. Az elképesztően finom részletek festése nem könnyű, de az eredmény elégtételt jelent a ráfordított időért.
A legnagyobb kihívást a keményített bőrpáncél látványának visszaadása jelentette. Ezt úgy értem el, hogy először feketére festettem a bőr részeket, majd sárgás világosbarnával kihúztam a nagyobb felületeket, szárazecseteltem a pikkelyes részeket, majd a Citadell Flesh Wash-al átmostam az egészet. Ezt leszámítva csak Revell akril festéket használtam. A kész figurákat selyemfényű lakkal fújtam le, és ezután újrafestettem a fémszínű részeket. Ezeket a figurákat a dán Valdemar hozza forgalomba, tőlük lehet közvetlenül megrendelni.