Bersaglieri – olasz könnyűgyalogság a sivatagban
A bersaglieriket La Mamora tábornok alapította a piemonti hadsereg részeként az 1830-as években. Később, az olasz egyesítés során váltak az olasz királyi hadsereg részévé.A szó eredeti jelentése mesterlövész. A bersaglierik mozgékony könnyűgyalogosok, akiket külsőleg a széles, kakastollal díszített fövegük mellett a futólépésben tett menet különböztet meg más alakulatoktól. Különösen látványos a bersaglieri zenekarok menete, aki már látott ilyent, soha nem feledi az egyszerre trappolva futó zenekart, függőlegesen az égbe fúvó trombitáikkal. Lenyűgöző látványt nyújtanak! A kakastollat pedig a mai napig a rohamsisak mellé is feltűzik.
De nem csak parádézni és zenélni tudtak, ahogy azt néha kissé elfogultan gondoljukaz olaszokról. A második világháborúban híresek voltak, olyannyira, hogy „Észak-Afrikábanaz olasz Bersaglierik a német katona elismerését vívták ki.” – ismerte el maga Erwin Rommel, az Afrika Korps híres és kiváló parancsnoka is. A bersaglierik tízparancsolata mutatja meg minőségi követelményeket támasztó kiképzésüket:
- Engedelmesség
- Tisztelet
- Fegyvered tökéletes ismerete
- Kemény kiképzés
- Sokféle nehéz fizikai gyakorlat
- Bajtársiasság
- Család szeretete
- Az államfő tisztelete
- A haza tisztelete
- Magabiztosság egészen az önteltség határáig
A bersaglierik a II. világháborúban harcoltak Dél-Franciaországban és Görögországban is 1940-ben. Aztán jött Afrika. Elsőnek a 10. Bersaglieri ezred érkezett 1941 elején Líbiába. Később a keleti fronton is bevetették őket.
Az afrikai hadszíntér remek wargame-es téma, mert viszonylag nagyobb mennyiségűharceszközhöz kevesebb gyalogost szükséges festeni. Ez a „kötelező” estébe nyúló festés hosszát csökkenti a másnapi csatára hajrázó wargame játékos számára. Legalábbis nekem mindig az utolsó század kifestése az, ami leizzaszt és azt a kérdést meríti fel bennem: vajon minek sorjázom-vakarom ilyen későn este ezeket a figurákat, amikor nem is viszketnek? Persze a vége, a szép hadrendbe alapozott sereg aztán mindig meghálálja a munkát, örömmel lehet legeltetni szemeinket rajta, ahogy most tehetjük a Takács Krisztián festette bersaglierikkel.
Nem meglepő tehát, ha a Flames of War 15mm-es játékához is ott az étlapon abersaglieri. Mégpedig a legszebb és legtipikusabb: az afrikai harcokhoz öltözött, sivatagira festett bersaglieri. Nagyon jópofa szettekben kapható az említett játékrendszerhez a sereg. Láthatjuk, amint kis modulokból, parancsnoki, tűztámogató csoportokból, gyalogos rajokból felépülnek a szakaszok, századok. A képek nem csak azt mutatják meg, milyen szépen lehet életre kelteni a figurákat még ebben a viszonylag parányi méretben is jó festéssel és árnyékolás technikával. A szép alapozás nagyon sokat emel az egészen, és önálló kis diorámák szerveződnek harccsoportokká, ami nagyon nagy kedvet ad a játékhoz. Azt is láthatjuk – a valósághoz hűen -, hogy az olaszok is sokféle fegyvert, járművet használtak a rendszeresítetten felül, főleg zsákmányból. Ennek a változatosságnak a lehetősége még inkább izgalmassá teheti a játékot.
Becsületemre mondom, még egy pizza is jobban esik egy ilyen sereg mellett!