Nemzetőrök az 1848-as szabadságharcban
Az alábbi cikkben a Honvéd Miniatures új szettjét, a magyar nemzetőrséget mutatjuk be.
Az 1848-as forradalom egyik eredménye a magyar nemzetőrség felállítása volt. A nemzetőri szolgálatban vagyoni alapon volt kötelező részt venni, az arra alkalmasak a lovas szolgálatot is választhatták. A nemzetőrök zászlóaljakba szerveződtek, amelyekből városonként egy, megyénként egy-négy került felállításra. A rövid, 4-8 hetes harctéri szolgálat miatt a sorozott nemzetőrök általában nem rendelkeztek akkora harcértékkel, mint a honvédek, ezért aztán 1848 augusztusától a nemzetőrséget önkéntes alapon szervezték újjá, és a honvédekkel azonos kiképzést és fizetést kaptak.
A HM-1509-es számot viselő szett a már jól bevált talpakat és zászlókat is tartalmazza, és emellett 36 figurát.
A figurák menetelő és szuronyt szegező pózban állnak, illetve kapunk hat olyat is, amelynek a kezébe puskát vagy lándzsát is adhatunk, játékban így reprezentálandó az olyan zászlóaljakat, amelyek felfegyverzése nem haladt menetrendszerűen.
A figurák két hatszázados zászlóaljra elegendőek, a tisztikart egy-egy dobos, zászlós és tiszt alkotja, valamint ebben a szettben először egy őrmestert is találhatunk a gyalogosok között.
A figurák festése a korábbi szetteknél már ismertetett módon történt. Az atilla színe világoskék, fekete zsinórzattal, ehhez szürke pantalló és csákó tartozott. A csákó a honvédekétől eltér annyiban, hogy az elején egy fémlemezen a zászlóaljat kiállító vármegye neve szerepelt (természetesen ebben a méretarányban a nevet már felesleges olvashatóan ráfesteni).
A szettet a Hagen Miniatures webshopjában lehet megrendelni. Az alábbi képen egy két dobozból összerakott dandár látható, amelynek élére már egy tábornok kerülhet.