X. sz-i frank lovasság, 1. rész
A VII. század elejétől Nyugat-, majd később Közép-Európában egy új germán hatalom, a frankok alapítottak birodalmat. A különböző frank királyságok egyesítése után a frank királyok uralmuk alá hajtották a mai Franciaország területét, majd a tőlük keletebbre élő germán népek ellen fordultak. Viszonylag gyors terjeszkedésüket elsősorban a korábbi, római alapokon álló hadszervezettől eltérő felépítésű haderejüknek köszönhetik. A frank hadművészet gyakorlatilag a germán hadművészet kiteljesedése, a feudális, korai „lovagi” sereg alapján.
A frank lovasság félnehéz, közepes lovasságnak tekinthető, mert a lovakat ekkor még nem páncélozták. Fő támadófegyverük a kard, dárda és harci balták. Mellvértjeik, a ruhák díszítései sokáig a római birodalom mintáit követték. Ezeket teljesen csak a IX-X századtól kezdi kiszorítani, a teljes testet borító, normann típusú sodronying (hauberk).
A frank haderő a hódítások kezdetén főleg gyalogságból állt, azonban a birodalom terjeszkedésével kialakult a katonáskodó nemesi réteg, a „lovagság”. Ennek hatására a gyalogság aránya fokozatosan csökken, és szerepe másodlagos lesz. A frank lovagok az alapjai a lovagi eszmény, mítoszok kialakulásának is (Roland-ének stb.).
A frank sereget a honfoglalás kori magyar hadsereg ellenfeleként építettük meg a De sagittis… című diorámánk felállításához. Ennek a hadseregnek azonban ellenfelei lehetnek még a vikingek szászok és a szaracénok, illetve az egymás ellen hadakozó frank őrgrófok, trónkövetelő főurak seregei is.
1:72-es frank sereg lovasságának elkészítéséhez a Strelets-R Carolingian Cavalry, Norman Cavalry, Norman Knights és Breton Knigts szettjei használhatók, kiegészítve a Revell Normans és Anglo-Saxons szettjében található 2-2 lovassal. Néhány lovat lecseréltem a Lucky Toys Attila and Black Huns szett lovaira, amik nagyon szépek csak nyerget kell készíteni rájuk.